Jak se vyvarovat velkých dluhů?

Hluboko do kapsy má čas od času každý z nás. Někdo sáhne po dávno zapomenutých úsporách, někdo naopak po zaručeně výhodné půjčce. Patříte-li do druhé skupiny, jistě jste už přemýšleli, co budete dělat v případě, že vám malé dluhy přerostou přes hlavu a vytvoří jeden obří závazek, jehož splacení nebude ani trochu jednoduché. Takové situaci se však dá velmi jednoduše předcházet. Stačí dodržovat pár základních pravidel.

Pravidlo č. 1 – Hlídejte si dobu splatnosti závazku

Půjčili jste si pár stovek a málem jste na tento miniaturní dluh zapomněli? Mějte na paměti, že váš věřitel ani na sebemenší dluhy nezapomíná. Hlídejte si proto termín splatnosti a ten se snažte dodržet. Pamatujte také na to, že ne všude je termín splatnosti měsíční. U menších částek se můžete setkat s týdenním, či dvoutýdenním termínem. Ten je vždy ale zakotven ve smlouvě o spotřebitelském úvěru. Smlouvu si pořádně přečtěte, a pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat nebo zkonzultovat nejasnosti s odborníkem.

Další zajímavý článek:  Půjčka ihned zdarma: Rychlý a bezpečný způsob, jak získat peníze

Pravidlo č. 2 – Nemůžete splácet své dluhy? Vše je o vzájemném dialogu

Pokud nejste schopni dostát svým závazkům, kontaktujte co nejdříve svého věřitele a domluvte se s ním na odložení splátek nebo na speciálním splátkovém kalendáři.

Pravidlo č. 3 – Své dluhy v žádném případě neignorujte!

Nečekejte, že bude na vaše závazky zapomenuto. Věřitelé si pečlivě vedou každou pohledávku a v případě prodlení se splácením k ní samozřejmě připočítávají nemalé úroky. Takové ignorování dluhu může v konečné fázi vést až tolik obávané exekuci.

Foxy_ / Pixabay