Znáte kontokorent? Vyzkoušejte si možnost půjčit si do výplaty

Kontrokorent je služba v bankovní sféře, umožňující klientovi čerpat z účtu peníze i pokud nemá na daném účtu potřebnou hotovost. Tento účet se označuje jako kontokorentní účet.  Banka dává tedy svému klientovi možnost půjčit si hotovost a lze jít na takovém účtu i do záporných hodnot.

Hlavními vlastnostmi definujícími kontokorent je úvěrový limitúroková sazba a poplatky. Úvěrový limit je maximální možná částka, která je klientovi zapůjčena. Úroková sazba tedy definuje cenu vypůjčených peněz a poplatky sou vedeny za sjednání a vedení kontokorentního účtu.

Tip pro čtenáře: Víte, jak je to s převzetím leasingu?

Kontokorentní účet je určen jak pro fyzické osoby, tak pro podnikatele na svých firemních účtech. Pro svou důležitost bývá využíván pro reklamu jednotlivých bank.  Vzhledem k tomu, že tento úvěr patří k nejdůležitějším a nejběžnějším krátkodobých úvěrům, uplatňuje se proto na něj vyšší úroková sazba a platí se i poplatek z nevyužité částky přečerpání účtu.

Tip: Internetové bankovnictví vám zjednoduší život.

Mezi známnější představitele kontokorentu patří Česká spořitelna. Co se týče České spořitelny je tato stálá finanční rezerva určena pro fyzické osoby a majitele Osobního nebo Sporožirového účtu. Nutností je dosažení věku 18 let a pro cizí státní příslušníky pak věk 18 let a povolený trvalý pobyt na území české republiky. Podmínky pro založení jsou vedení některého z účtů, průkaz totožnosti a potvrzení zaměstnavatele o výši příjmů pro klienty s nepravidelným pohybem peněz na účtu.

Další zajímavý článek:  Jakými způsoby umožní Servis24 přihlášení na účet?

Popis produktu:

  • Slouží jako finanční rezerva k překlenutí krátkodobých finančních potíží.
  • Maximum je 100 tisíc korun a minimum 5 tisíc korun českých.
  • Sjednává se na dobu neurčitou.
  • Splatnost čerpaného účtu je do 1 roku od prvního čerpání.
  • Kontokorent lze poskytnout při splnění podmínek až do výše 200 tisíc korun.

Výhody:

  • Okamžité čerpání pro nečekané výdaje na účtu.
  • Úroky se platí jen za čas, kdy je kontokorent skutečně čerpán.
  • Finanční prostředky jsou hned opakovaně k dispozici.
  • Kontokorent lze čerpat i splácet bez uvádění důvodu použití.

Mezi základní operace s produktem patří čerpání a splácení úvěru. Čerpání je průběžné až do sjednané částky a prostředky lze čerpat podle klientových potřeb. Splácení pak není nastaveno jako pravidelné, ale musí proběhnout alespoň jednou za rok. Jakékoliv operace lze upravovat na pobočkách České spořitelny, pomocí služby internetového bankovnictví nebo v osobním menu na bankomatech.

Další zajímavý článek:  Proč hledat prodej domů bez realitky?

Mezi další banky umožňující kontokorentní účet patří například ČSOB, eBanka, Komerční Banka, a další. Hlavní rozdílem mezi těmito konkurenty je poplatek na zřízení kontokorentu a úroková sazba za pohotovost úvěru. Poplatky jsou celkem nízké cca do 300kč a v některých případech i zdarma. Na druhou stranu úroková sazba představuje značný zásah do účtu klienta a pohybuje se od 15 do 30%.

Na závěr je nutné podotknout, že kontokorent slouží pouze k financování krátkodobých finančních potíží a pro delší potřeby financování je vhodnější použít spotřebitelský úvěr, který má nizší sazbu.