Pronájem bytu nemusí být procházka růžovou zahradou. Jak efektivně zatočit s problémovými nájemci?

Problémový nájemníci děsí téměř každého pronajímatele bytu či domu. I přes pořádnou dávku opatrnosti se však velká část z nich musí potýkat s neplatiči, nájemníky v exekuci či osobami, které bez problémů poničí veškeré vybavení. Pokud jste ale v této problematice již informovaní a víte, co očekávat, můžete většině nepříjemnostem předcházet ještě před podpisem smlouvy.

Buďte obezřetní a dejte si záležet na nájemní smlouvě

Pronájem bytu vám může v některých případech přinést více problémů nežli užitku, a to především v případě, že ho pronajmete nezodpovědnému nájemníkovi. Dříve či později se tak můžete potýkat s celou řadou nepříjemností, jež vás dokážou pořádně vyvézt z míry. Pod pojmem problémový nájemce si lze představit celou řadu situací od pouhého nesplácení nájmu až po exekuční řízení, které se bude vztahovat i na vaše vybavení.

Pronájem bytu nemusí být procházka růžovou zahradou. Jak efektivně zatočit s problémovými nájemci?
Pronájem bytu nemusí být procházka růžovou zahradou. Jak efektivně zatočit s problémovými nájemci?

Většině těchto problémů je však možné lehce předcházet, a to především prověřením žadatele o nájem. Běžně je možné nahlédnout například do Centrální evidence exekucí či Insolvenčního rejstříku, čímž zjistíte, zda je na jméno dané osoby vedeno exekuční či insolvenční řízení. V době sociálních sítí není od věci prohlédat i je, jelikož se jejich prostřednictvím můžete často dozvědět důležité informace.

Další zajímavý článek:  Jak se vyvarovat velkých dluhů?

Každopádně byste nikdy neměli podepisovat smlouvu s nikým, koho jste si alespoň trochu neprověřili. Důležité je samozřejmě i sepsání nájemní smlouvy, v níž by mělo být vše předem ošetřeno. Uvést v ní lze například, jaké vybavení nájemníkovi patří či jaká má během užívání bytu práva. Vhodné je přizvat si na pomoc notáře či rovnou exekutora, s nímž můžete vytvořit dokument dokládající původní stav bytu a vybavení před nastěhováním nájemníka – případné poškození můžete poté vymáhat.

Tip pro vás: Hledáte pronájem kanceláří? Zkuste to zde.

Nájemník v exekuci dokáže napáchat pořádnou paseku

Pokud je na jméno nájemníka vedeno exekuční řízení a vy jste s ním už podepsali nájemní smlouvu, bude velmi těžké vyhnout se problémům. Jedním z možných scénářů je situace, kdy exekutor zabaví váš nábytek či drahé elektrospotřebiče. Exekutor má totiž právo vstoupit do jakýchkoliv prostor, kde se dlužník nachází, a to i pouze přechodně. Ve výsledku tedy nezáleží na tom, zda má osoba v daném bytě vedenou adresu trvalého bydliště.

Další zajímavý článek:  Jaké zajímavé funkce nabídne Airbank přihlášení na účet?

V takovém případě můžete přistoupit pouze ke dvěma řešením, a to buď dodání dokladů o vlastnictví, nebo podání žaloby. Jestliže disponujete dokumenty, jako je faktura či kupní smlouva, máte vyhráno a automaticky spadá veškeré vybavení do vašeho vlastnictví. U druhé varianty máte naopak poměrně malou šanci na úspěch. Ještě předtím, než se rozhodnete začít pronajímat svůj byt či dům, ošetřete si veškerá vlastnická práva, a to jak pomocí nájemní smlouvy, tak i prostřednictvím notáře.