Proč je výhodná konsolidace půjček a co přinese?

Pokud máme hypotéku, můžeme ji takzvaně refinancovat a tím si ji zvýhodnit. Pokud ale hypotéku nemáme, nýbrž máme několik půjček, máme podobnou možnost také. Nazývá se jako konsolidace půjček a pokud bychom dané slovíčko měli přeložit, potom nejlépe slovem sloučení. Přesně takto celý proces funguje, a pokud se chcete dozvědět více o tom, jak na to, pojďme se na něho podívat.

Co vše se dá konsolidovat?

Je jasné, že to jsou úvěrové produkty. Ty však mohou být opravdu rozličného typu a množství, a tak pokud bychom si chtěli udělat konkrétní přehled, nesmíme zapomenout na varianty, mezi které patří:

  • Hotovostí i bezhotovostní půjčka
  • Bankovní i nebankovní půjčka (konsolidace půjček s Komeční bankou)
  • Kontokorent – minusový zůstatek na účtu
  • Dluhy na kreditních kartách
  • Spotřebitelský úvěr

Samozřejmě v závislosti na různých poskytovatelích konsolidace můžeme spojovat různé množství úvěrů, stejně jako často musíme dodržet i určitý limit konkrétních částek, které ještě dlužíme, nebo na kolik byl původní úvěr.

Další zajímavý článek:  Půjčka do výplaty první zdarma – fikce nebo realita?

Co je ke konsolidaci třeba?

Primárně veškerá dokumentace o tom, kolik vlastně půjček máme, kolik již máme zaplaceno a kolik nám ještě zbývá zaplatit. To vše, tedy v podobě smluv, dodatků a výpisů z účtu bychom měli vzít na osobní jednání.

To může proběhnout jak v bance, tak i na pobočce nebankovní společnosti. I ty dnes mohou konsolidace půjček nabízet. Následně je naše žádost posouzena, a pokud je vše schváleno, jsou úvěry spojeny do jednoho jediného.

Často máme možnost rozložit si vše do konkrétního časového období, od kterého se odvíjí také konkrétní splátka, kterou platíme. V tomto směru vše vypadá tak, jako bychom si brali novou půjčku.

AlexanderStein / Pixabay

Jaké výhody konsolidace půjček přinese?

Pojďme se podívat také na konkrétní výhody, které tato možnost přinese. Díky nim můžeme skutečně objektivně říci, že konsolidovat se zkrátka vyplatí a měli bychom se na tuto možnost zaměřit. První výhodou je to, že nám může poklesnout měsíční splátka, a to třeba i o několik tisíc korun. To samozřejmě vede k tomu, že výrazně ulevíme i našemu rodinnému, nebo osobnímu rozpočtu.

Další zajímavý článek:  Rychle ušetřené peníze a tablet navrch - refinancování půjčky

Druhou výhodou je to, že se může také snížit celkový úrok, který zaplatíme. V tomto směru tak lze ušetřit třeba i desetitisíce, jelikož nižší úrok celkově sníží částku, kterou budeme muset zaplatit. A to navíc i s jistotou toho, že můžeme splácet také kratší dobu, což nám umožní být dříve bez dluhů.

Jak vybrat správně?

Ideální je volit společnost, která má dobré jméno, nízký úrok a samozřejmě transparentní podmínky. Nejlépe je hned na počátku navštívit banku, u které je skutečná jistota velkých výhod. Dobré je jít nejprve cestou online kalkulačky. Jak píší na webu iDnes.cz: „Nevyplácí se však jednat impulzivně. Než se rozhodnete úvěry takzvaně konsolidovat, pořádně si vše promyslete a dobře počítejte.