Obsah textu
Pokud máme hypotéku, můžeme ji takzvaně refinancovat a tím si ji zvýhodnit. Pokud ale hypotéku nemáme, nýbrž máme několik půjček, máme podobnou možnost také. Nazývá se jako konsolidace půjček a pokud bychom dané slovíčko měli přeložit, potom nejlépe slovem sloučení. Přesně takto celý proces funguje, a pokud se chcete dozvědět více o tom, jak na to, pojďme se na něho podívat.
Co vše se dá konsolidovat?
Je jasné, že to jsou úvěrové produkty. Ty však mohou být opravdu rozličného typu a množství, a tak pokud bychom si chtěli udělat konkrétní přehled, nesmíme zapomenout na varianty, mezi které patří:
- Hotovostí i bezhotovostní půjčka
- Bankovní i nebankovní půjčka (konsolidace půjček s Komeční bankou)
- Kontokorent – minusový zůstatek na účtu
- Dluhy na kreditních kartách
- Spotřebitelský úvěr
Samozřejmě v závislosti na různých poskytovatelích konsolidace můžeme spojovat různé množství úvěrů, stejně jako často musíme dodržet i určitý limit konkrétních částek, které ještě dlužíme, nebo na kolik byl původní úvěr.
Co je ke konsolidaci třeba?
Primárně veškerá dokumentace o tom, kolik vlastně půjček máme, kolik již máme zaplaceno a kolik nám ještě zbývá zaplatit. To vše, tedy v podobě smluv, dodatků a výpisů z účtu bychom měli vzít na osobní jednání.
To může proběhnout jak v bance, tak i na pobočce nebankovní společnosti. I ty dnes mohou konsolidace půjček nabízet. Následně je naše žádost posouzena, a pokud je vše schváleno, jsou úvěry spojeny do jednoho jediného.
Často máme možnost rozložit si vše do konkrétního časového období, od kterého se odvíjí také konkrétní splátka, kterou platíme. V tomto směru vše vypadá tak, jako bychom si brali novou půjčku.
Jaké výhody konsolidace půjček přinese?
Pojďme se podívat také na konkrétní výhody, které tato možnost přinese. Díky nim můžeme skutečně objektivně říci, že konsolidovat se zkrátka vyplatí a měli bychom se na tuto možnost zaměřit. První výhodou je to, že nám může poklesnout měsíční splátka, a to třeba i o několik tisíc korun. To samozřejmě vede k tomu, že výrazně ulevíme i našemu rodinnému, nebo osobnímu rozpočtu.
Druhou výhodou je to, že se může také snížit celkový úrok, který zaplatíme. V tomto směru tak lze ušetřit třeba i desetitisíce, jelikož nižší úrok celkově sníží částku, kterou budeme muset zaplatit. A to navíc i s jistotou toho, že můžeme splácet také kratší dobu, což nám umožní být dříve bez dluhů.
Jak vybrat správně?
Ideální je volit společnost, která má dobré jméno, nízký úrok a samozřejmě transparentní podmínky. Nejlépe je hned na počátku navštívit banku, u které je skutečná jistota velkých výhod. Dobré je jít nejprve cestou online kalkulačky. Jak píší na webu iDnes.cz: „Nevyplácí se však jednat impulzivně. Než se rozhodnete úvěry takzvaně konsolidovat, pořádně si vše promyslete a dobře počítejte.“