Konec půjček na směnku? Lichváři už zákaz umí obejít!

Konec půjček na směnku? Lichváři už zákaz umí obejít!
Konec půjček na směnku? Lichváři už zákaz umí obejít!

Směnkou může být takřka cokoli – od účtu z hospody, přes kousek ubrousku nebo kapesníku, až po tzv. biankosměnku – směnku, která nejčastěji neobsahuje výši závazku, ale přesto ji stvrdil dlužníkům podpis. Důsledky splatnosti směnek jsou více, než hrůzostrašné a regulérně otevírají cestu do pekel. A právě směnky jsou jednou z oblastí, kterou řeší novela spotřebitelského zákona, která v České republice vstoupila v platnost začátkem února tohoto roku. Lichváři jsou však chytří a zvídaví, a proto se jim podařil i tento zákaz obejít.

Proč byly směnky zakázány?

Jak již bylo výše zmíněno – směnkou může být takřka cokoli. I přes vyrovnání regulérního dluhu měli však lichváři s podepsanou směnkou v ruce spoustu dalších triumfů. Nejen, že vyžadovali její zaplacení i po vyrovnání dluhu, také se směnkami často obchodovali a přeprodávali je. Takové jednání mohlo vést až ke vskutku fatálním důsledkům – ztrátě majetku, vystěhování nebo tolik obávané exekuci.

Další zajímavý článek:  Rychle ušetřené peníze a tablet navrch - refinancování půjčky

„Směnky“ jak je (ne)znáte

Po zákazu směnek se na českém finančním trhu mnoho nezměnilo. Inzeráty, které tento typ půjček nabízejí, stále vycházejí a společnosti půjčky na směnku i nadále poskytují a riskují pokutu ve výši 20 milionů. Kromě jiného se zde nově objevují také tzv. směnky na notářský zápis s přímou vykonavatelností. Ty jsou ve skutečnosti o mnoho rizikovější, než klasické půjčky na směnku.

V čem tkví nebezpečí půjček na notářský zápis?

Především v jejich přímé vymahatelnosti, která již byla zmíněna o pár řádků výše. Zápis od notáře totiž věřiteli dává právo bez jakéhokoli soudního řízení požádat o nařízení exekuce proti dlužníkovi. Pokud se přeci jen z nějakého důvodu rozhodnete notářský zápis podepsat, vždy trvejte na přesné definici závazku a okolnostech, za kterých bude možno dokument použít.